Medaljer & Priser

2017

Idræt Navn Forening DM Internationalt
Atletik Peter Glans Odense Atletik Kort cross, Lang Cross
Atletik Peter Glans, Kasper Skov, Andreas Lommer Odense Atletik Lang cross hold
Badminton Sara Tygesen OBK Mixeddouble EM hold
Badminton Maiken Fruersgaard OBK Damedouble
Badminton Viktor Axelsen OBK EM hold, VM Guld singel
Badminton Mathias Boe OBK EM hold
Beachvolley Line Trans, Maria Tyndeskov OBVK DM
Billard Brian K. Nielsen Bristol Keglebillard
Billard Bristol Keglebillard hold
Boksning Yvonne Bæk Rasmussen Olympia NM, EU mester
Boksning Lena Bertelsen Rollo NM sølv
Boksning Cecilie Kølle Rollo NM Bronze
Cykling Simon Andreasen Cross
Dart Per Skau Assens Singel
Kegler Martin Vilhelmsen, Peter Hansen, Tonny Bastrup, Mikael Petersen, Morten Kruse Nyborg Kegleklub DM-hold
Minigolf John Hansen Gelsted DM eternit
Minigolf Leif Metilberg, Simon Junker, Morten Rasmussen, Allan Schwab, Karsten Nørskov Odense Minigolf Klub DM-hold
Orientering Tue Lassen Fåborg OK DM Nat, Ultralang VM sølv mix stafet
Orientering Emma Klingenberg Fåborg OK DM Nat
Para ridning Stinna Tange DM dressur EM bronze dres., sølv hold, guld kür
Para ridning Camilla Christensen DM dressur
Para ridning Annika Lykke Risum EM sølv holddressur
Racerunning Lasse Kroman Odense Atletik VM guld 400 m, 800 m, 1500 m
Racerunning Mads Bloch Madsen Odense Atletik VM sølv 1500m, bronze 400m, 800m
Racerunning Rie Rasmussen Odense Atletik EM sølv 10 m
Triatlon Maja Stage Nielsen OTK EM sølv mellemdistance
Undervandsrugby Lars Schødtz, Lars Greve, Svend Erik Andersen, Kim Petersen Tudserne EM sølv
Vandpolo Svømmeklubben Frem DM
Vandski Tue Ernst Nielsen Kerteminde Vandski klub DM Trick NM trick
Vægtløftning Tobias Speldtsberg Knudsen Løfteriet tokamp
Volleyball Marienlyst DM

2016

Idræt Navn Forening DM Internationalt
Atletik Andreas Lommer Odense Atletik Guld 1500 m indendørs
Badminton Viktor Axelsen OBK EM Guld Herre Single – OL Bronze herre singel – VM Guld Hold
Badminton Sara Tygesen OBK EM Bronze Dame Double – Sølv Mix double – EM hold guld
Badminton Maiken Fruergaard OBK EM hold guld, EM bronze Dame double
Badminton Mathias Boe OBK EM Guld – Herre Double – VM guld Hold
Billard Johnny Hansen Bristol – Odense DM Keglebillard
Billard Johnny Hansen, Brian K. Nielsen, Jense Nielsen, Jan Szymula Bristol – Odense DM Keglebillard Hold
Billard Finn Mortensen Nyborg BK DM 5 – Kegle
Bordtennis Morten Hyrup Rasmussen OB Mix og Herredouble
Boksning Yvonne Bæk Rasmussen Olympia DM
Boksning Lene Bertelsen Rollo DM
Boksning Enoch Mwandila Ringen NM guld
Bueskydning Patrick Laursen Midtfyns Bueklub VM sølv compund hold
Bueskydning Martin Jørgensen Ulbølle Bueklub DM Langbue felt 3D
Cykling Simon Andreasen DM Cykel Cross
Cykling Lasse Norman Hansen OL Bronze Omnium – OL Bronze 4000 m hold – VM bronze 4000 m hold
Dart Ann-Louise Peters Assens Dartklub DM Dameingle
Dart Per Skau Assens Dartklub DM Herresingle
Døve Steen Vagner og Pierre Bouquet Tenpins Singel
Døve Christian Radoor Tenpins Double
Golf Peter Launer Bæk Odense Eventyr Golf EM bronze hold
Gymnastik Anders Emil Wesch, Lasse Pihl Høi Sørensen, Morten Eskesen OGF EM Tumbling hold bronze
Gymnastik Anders Wesch OGF DM Tumbling
Gymnastik Johanne Nørby OGF DM Tumbling
Gymnastik Renato Queiroz Ollerup DM mini trampolin
Gym Team Oliver Grønberg Cilius Olsen, Mathias Christian Clausen Svendborg GF EM Guld Seniorherrer Landshold
Gym Team Oliver Kew Svendborg GF EM Sølv Seniormix Landshold
Gym Team Anna Bukh, Marie Høgh Bukh, Trine Lamberg Bellinge Gymnasterne EM Bronze Seniordame Landshold
Gym Team Natascha Sundekilde Larsen Bolbro Gymnasterne EM Bronze Seniordame Landshold
Ishocky Odense Buldogs Pokal vindere
Karting Mads Bild Søndersø Karting DM guld
Kegler Martin Vilhelmsen, Mikael Petersen, Morten Kruse, Peter Hansen, Tony Bastrup NH Nyborg DM Bohle
Kegler Peter Andersen, Claus Jespersen, Morten Kruse, Martin Vesterlund Fionia Nyborg DM Classis
Kegler Morten Kruse Fionoa Odense DM Classis individuelt
Minigolf Putter Team DM hold
Minigolf Vincent Huus DM Filt
Motorcross Sara Andersen Motorcykel Clubben Svendborg EM Guld
Orientering Emma Klingenberg Fåborg OK DM guld nat og lang
Orientering Tue Lassen Fåborg OK DM guld lang
Orientering Emma Klingenberg, Sarah Petersen, Caroline Gøtterup Fåborg OK DM stafet
Para badminton Julie Thrane Korup IF Badminton EM bronze
Para Tennis Christoffer Holmer TCO Odense DM singel NM i double
Roning Esben Rusbjerg, Sebastian Terp, Niklas Vindinge Sørensen, Jesper Fredsted, Oscar Mazza, Nick Larsen, Malte Rusbjerg, Tobias Kempf, Line Olsen (styrmand) Odense Roklub DM i otter med styrmand (mænd)
Roning Line Olsen, Anne Larsen, Marta Kempf, Julie Storm Odense Roklub DM i dobbeltfire (Kvinder)
Sejlsport Daniel Bjørnholt og Josephine Frederiksen Svendborg Sunds Sejlklub VM guld
Skydning
Skydning Camilla Birch, Esben Jacobsen, Anne S Nielsen Særslev DM 10 m Riffel hold
Skydning Rene Vogn Hesselager DM 25 m standard og 25 m silhuet
Softball Duncan Milne Odense Giants EM sølv Fastpitch softball
Speedway Nicki Pedersen EM Guld
Svømning Rikke Møller Petersen EM 200 m Bryst, OL bronze 4*100 m medley
Svømning Anna H Sigurdardottir,Miriam L Jensen, Kathrine Kristiansen, Lene B Magnussen, Sofie B Magnussen, Hebriette Andersen, Louise U Steffensen, Theresa Knudsen OSLF DM Guld Kombineret hold
Svømning Sofie Brink Magnussen OSLF DM Guld Solo
Svømning Christian Rasmussen Swimteam Odense DM langbane 50 og 100 m bryst
Svømning Anna Wermuth Swimteam Odense DM langbane 200 m bryst
Svømning Matilde Schrøder Swimteam Odense VM Bronze på kortbane holdkap
Finnesvømning Christina Damgaard Buch Frømandsklubben Neptun DM i finnesvømning – 100m og 200m med bifinner
Vandpolo Tommerup Vandpolo Tommerup-OSLF DM damer og Pokalturneringen
Vandpolo Frem Frem DM og Pokal mestre Nordisk mesterskab
Vandski Tue Ernst Nielsen Kerteminde vandski klub Open herre dm Guld
Volley ball Marienlyst Marienlyst NM – Sølv
Volley ball Martin Trans, Morten Overgaard Odense Beachvolley Pokalturnering
Volley ball Line Trans og Maria Tyndeskov Odense Beachvolley Pokalturnering
Triathlon Finn Kaczmarek Odense Triathlon Klub DM Cross Triathlon
Triathlon Claus Rantzau Odense Triathlon Klub DM Cross Duatlon
Triathlon Maja Stage Odense Triathlon Klub DM Duatlon
Triathlon Maja Stage, Karoline Hemmesen, Line Berner Dalgård Odense Triathlon Klub DM Hold Triathlon
Triathlon Maja Stage Odense Triathlon Klub NR.2 EM – ETU middle distance European Championships
Triathlon Maja Stage Odense Triathlon Klub NR.2 EM – ETU Long Distance duathlon Championships

2015

Idræt Navn Forening DM Internationalt
Atletik Andreas Lommer Odense Atletik 3000 m indendørs
Atletik Simone Glad Odense Atletik 10 km landevej Sølv NM cross, bronze NM cross hold (NM´erne vundet som AGF`er)
Atletik Emil Mikkelsen Odense Atletik Diskos
Atletik Taj Murmann Odense Atletik Hammerkast, vægtkast
Badminton Viktor Axelsen EM guld hold
Badminton Sara Tygesen OBK EM guld hold + guld mixdouble EG
Badminton Mathias Boe OBK Guld herredouble EG
Billard Brian Zola Hansen Bristol Odense 3 bande carambole
Billard Johnny Hansen Bristol Odense Keglebillard
Billard Johnny Hansen, Brian Nielsen, Jan Szymula og Jens Solberg Nielsen Bristol Odense Hold Keglebillard
Boksning Enoch Mwandila BK Ringen 64 kg
Boksning Mikkel Nielsen Olympia 69 kg
Boksning Yvonne Rasmussen Olympia 69 kg
Bowling Thomas Larsen EM ind. + bronze EM hold
Bueskydning Patrick Laursen Midtfyn Bronze hold VM
Bueskydning Maja Jager Broby Bueskytte Klub Sølv ind EG
Cykling Simon Andreasen Sølv MTB hold stafet
Cykling Lasse Norman Hansen EM sølv omnium, EM bronze 4000 m hold
Dart Frank Andreasen Verninge Dart DM singel
Døve bowling Trine Jensen Tenpins DM singel
Døve bowling Christian Radoor Tenpins DM singel
Døve bowling Pierre Bouquet og Steen Vagner Tenpins DM double
Golf Peter Launer Bæk Odense Eventyr Golf EM sølv hold
Gymnastik Morten Juul sørensen, Anders Wesch og Adam Mathiesen OGF Hold Tumbling
Gymnastik Adam Mathiesen OGF Tumbling individuelt
Karting Mads Bild Søndersø KZ2
Kegler Morten Kruse Nyborg ind og par
Kegler Morten H. Kruse, Martin Vilheldmsen, Mikael Petersen, Tonny Bastrup og Peter Hansen Nyborg Hold
Kegler Iben Vesterlund Vest 91 ind
Minigolf Vincent Huus Putter Team DM eternit og DM stor NM Guld
Minigolf Vincent Huus, Mads Nørregaard og Anders Grønnegaard/Jakob Petersen og Lars Rosenquist Putter Team/Minigolf Clubben Gelsted NM sølv hold
Minigolf Lars Rosenquist, Kåre Thomsen, Jakob Petersen, Alf Jakobsen, John Hansen, Stefan Østergaard og Chr. Maglemose Minigolf Clubben Gelsted Hold
Minigolf Laura Fogh Henriksen Odense Minigolfklub NM Guld
Orientering Emma Klingenberg Fåborg OK Nat VM guld mix stafet, guld damestafet
Orientering Tue Lassen Fåborg OK VM guld mix stafet
Para Badminton Jule Thrane Korup BK VM guld single, sølv dame double og bronze mixdouble
Para bowling Helle Klausen Bowling klubben Trippel Guld hold Special Olympics
Para bowling Jens Christian Jespersen Bowling klubben Trippel Guld hold og bronze singel Special Olympics
Para Fodbold Michelle Gregersen Boldklubben Enghaven Bronze Special Olympics
Para Fodbold Caroline Diana Thomsen Boldklubben Enghaven Bronze Special Olympics
Para Fodbold Paola Andrea Thomsen Boldklubben Enghaven Bronze Special Olympics
Para Fodbold Henrik Sørensen MG & BK Sølv Special Olympics
Para Gymnastik Stine Juul Nielsen SOS Midtfyn Sølv bold, tøndebånd og vimpel samt bronze allround Special Olympics
Para ridning Stinna Tange Kastrup Thorup Sportsrideklub DM grad 1 Nordisk mester grad 1
Para ridning Camilla DF Christensen Fyens Rideklub Nordisk Mester grad 4
Para svømning Jonas Nibe Klit Nyborg Svømmeklub 50 ryg, 100 butterfly Guld 100 m butterfly, guld 4*100 m stafet og bronze 200 m fri Special Olympics
Para Tennis Christoffer Holmer TCO DM kørestol
Skydning Frans Sørensen Særslev 15 m standard pistol
Skydning Stine Nielsen Særslev Sølv mix team EG
Skydning Frans Sørensen, Brian Madsen og Flemming Hansen Særslev 15 m standard pistol hold
Skydning Esben Jakobsen Særslev 50 m riffel 60 skud liggende
Skydning Camilla Birch, Esben Jakobsen og Anna Skade Nielsen Særslev 10 m luftgevær hold
Skydning Rene Vogn Hesselager 25 m standard pistol og 25 m silhuet pistol
Skydning Preben Fogh, Bent Jensen og Andreas Jensen Fyns flugtskydnings forening Nordisk trap hold DM
Speedway Peter Kildemand og Nicki Petersen Fjelsted Speedway VM sølv hold
Speedway Nicki Petersen VM bronze individuelt
Speedway Munkebo Scorpions Munkebo Scorpions DM hold
Styrkeløft Jane Aaberg EM og VM guld i dødløft
Svømning Matilde Schrøder Swim team Odense 100 m bryst lang bane
Svømning Christian Rasmussen Swim team Odense 50 m bryst lang bane, 100 m medley kortbane
Svømning Rikke Møller Petersen VM bronze 200 m bryst
Synkronsvømning Anna Helena Sigurdardottir, Sofie Brink Maggnussen, Lene Brink Maggnussen, Miriam Lykke Jensen, Henriette Andersen, Louise Udsen Steffensen, Kathrine Højbjerg Kristiansen OSLF DM hold
Triathlon Thomas Strange OTK DM ½ iron
Triathlon Maja Stage OTK DM ½ iron EM Bronze langdistanceduathlon
Vandpolo Frem Frem Pokalturneringen
Vandski Tue Ernst Nielsen Kerteminde Vandskiklub DM trick
Volleyball Marienlyst Marienlyst Pokalturneringen